Art148.pl

Kaczynski Theodore


Theodore Kaczynski Theodore John Kaczynski urodził się 22 maja 1942 roku w Chicago (Illinois, USA), w rodzinie z polskimi korzeniami. Jest doktorem matematyki. 5 maja 1998 roku skazany został na karę dożywotniego pozbawienia wolności za przeprowadzenie na przestrzeni siedemnastu lat kilkunastu ataków bombowych, w których zginęło troje ludzi, a dwadzieścia dziewięć kolejnych zostało rannych. Przebywa w więzieniu ADX Florence w hrabstwie Fremont County w Kolorado.

Jego rodzicami są Wanda z domu Dombek oraz Theodore Richard Kaczynski. Ma młodszego brata, Davida.

Mając 9 miesięcy zachorował na ciężką pokrzywkę, czego następstwem był 10-dniowy pobyt w szpitalu, w zupełnej izolacji od najbliższych. Po powrocie do domu podobno bardzo się zmienił. Stał się nieufny i zamknięty w sobie.

W klasie piątej poddany został testowi IQ. Badanie ukończył z wynikiem 167 punktów, dzięki czemu klasy szóstą, a następnie jedenastą mógł pominąć i przeskoczyć bezpośrednio do klas kolejnych. Mimo imponujących osiągnięć w nauce, nie potrafił przystosować się do środowiska. Czując się niezrozumiałym i nieakceptowanym, spędzał całe dnie zamknięty w pokoju, rozwiązując coraz to bardziej skomplikowane zadania matematyczne. Szkołę średnią ukończył w wieku piętnastu lat. Jesienią 1958 roku, mając szesnaście lat, został przyjęty na wydział matematyczny Uniwersytetu Harvarda w Cambridge, w Massachusetts, który ukończył 4 lata później. W 1962 roku rozpoczął studia na Uniwersytecie Michigan w mieście Ann Arbor. Tam też obronił doktorat z matematyki.

Należy dodać, że na drugim roku studiów Kaczynski brał udział w programie badania zachowań, prowadzonym przez znanego i cenionego w USA profesora psychologii, Henryego Murraya. Podczas jednego z testów Ted i 21 innych studentów za zadanie miało napisać esej o własnej filozofii życiowej. Powiedziano im, że będą później dyskutować między sobą o swoich przekonaniach. Okazało się to nieprawdą. Badani pojedynczo odbyli rozmowę ze studentem prawa, wybranym i przygotowanym, by ich wyśmiać, poniżyć i rozzłościć. To doświadczenie wywarło ogromny wpływ na dalsze życie niezwykle inteligentnego, ambitnego, wierzącego we własne poglądy Kaczynskiego.

Od 1967 roku do 1969 roku pracował jako matematyk na Uniwersytecie Kalifornijskim w mieście Berkeley. Studenci skarżyli się na młodego wykładowcę. Wielu twierdziło, że ma problemy z nawiązaniem kontaktu z grupą, podczas zajęć często się jąka, mamrocze pod nosem i wygląda na zestresowanego. Kaczynski po dwóch latach, nagle i bez słowa wyjaśnienia, zrezygnował z posady na uczelni. Od tej pory utrzymywał się głównie z pieniędzy rodziców. W 1973 roku przeniósł się do stanu Montana, gdzie na zalesionym terenie, w pobliżu miasta Lincoln wybudował drewnianą chatkę o wymiarach 3,5 x 3 metry, bez prądu i bieżącej wody. Żył samotnie. Był tak nieśmiały, że nigdy nie związał się z kobietą. Winił o to matkę. Wielokrotnie wysyłał do niej listy z oskarżeniami. Twierdził, że nie nauczyła go postępować z ludźmi. W swoim dzienniku napisał wtedy, że wystarczyłoby mu tylko, gdyby mógł z kobietą trzymać się za rękę.

Życie z dala od cywilizacji miało pomóc Kaczynskiemu stać się w zupełności samowystarczalnym. Mężczyzna był przeciwnikiem nowych technologii. W latach studenckich napisał 23-stronicowy esej, w którym skrytykował społeczeństwo przemysłowe. W 1978 roku zaczął konstruować bomby, które wysyłał do instytucji naukowych, firm technologicznych, a także do konkretnych osób powiązanych z tymi placówkami. Przesyłki były wyrazem głębokiej nienawiści Kaczynskiego do całej populacji industrialnej.

Bomby tworzył z główek zapałek, gwoździ, stalowych blaszek, baterii, pyłu aluminiowego, azotanu sodu etc. Począwszy od 1978 roku do 1995 roku skonstruował i wysłał do różnych miejsc szesnaście takich ładunków, przy czym każdy kolejny był bardziej skomplikowany (a przy tym groźniejszy) od poprzedniego. Pozbawił życia troje ludzi, a dwadzieścia dziewięć kolejnych mniej lub bardziej poważnie ranił. Działał zawsze w ten sam sposób. Po skonstruowaniu pocisku, ukrywał go w drewnianym pudełku, po czym owijał papierem. Następnie wsiadał na rower i jechał do Lincoln, a stamtąd, autobusem, do San Francisco lub Sacramento, gdzie pozbywał się paczki-bomby wysyłając ją do określonej placówki. Każda bomba (prócz trzech pierwszych) oznakowana była literami FC, czyli Freedom Club (Klub Wolności).

Theodore Kaczynski - portret pamięciowy W okresie zbrodniczej działalności Kaczynskiego, powstał tylko jeden jego portret pamięciowy. Został stworzony w 1987 roku na podstawie opisu świadka podłożenia bomby na parkingu w pobliżu sklepu komputerowego CAAMs, w Salt Lake City w stanie Utah.

W czerwcu 1995 roku Unabomber, bo tak nazwany został przez agentów z federalnego biura śledczego, skontaktował się listownie z redakcjami magazynów New York Times oraz Washington Post. Zażądał opublikowania swego ponad 75-stronicowego manifestu zatytułowanego Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość. Zapowiedział, że jeżeli w ciągu trzech miesięcy dokument nie zostanie wydany, będzie zabijać dalej.

Esej opublikowano. Na nieszczęście Unabombera tekst przeczytał jego młodszy brat, David. W poglądach autora pracy dopatrzył się poglądów Teda. Powiadomił o tym policję. 3 kwietnia 1996 roku Kaczynskiego aresztowano, po czym przebadano. Psychiatra uznał, że ten cierpi na schizofrenię paranoidalną. Prawnicy zamachowca linię obrony oparli na jego chorobie. Nie spodobało się to samemu oskarżonemu, postanowił więc bronić się sam. Przyznał się do wszystkich postawionych mu zarzutów. 5 maja 1998 roku skazany został na karę 4-krotnego dożywotniego pozbawienia wolności. Wyrok odsiaduje w ADX Florence w Fremont County (Kolorado). Na procesach Teda zawsze obecni byli jego matka Wanda oraz brat David (ojciec Theodore Senior w 1990 roku, dowiedziawszy się, że choruje na nowotwór, popełnił samobójstwo). Unabomber w toku postępowania ani razu nie zamienił z najbliższymi słowa. Ani razu na najbliższych nie spojrzał.

Lista zamachów Unabombera

Nr
Data
Lokalizacja
Ofiary
Obrażenia

1.

25-26 marca 1978

Uniwersytet Northwestern, Evanston, Illinois

Terry Marker, policjant

Niewielkie

2.

9 maja 1979

Uniwersytet Northwestern, Evanston, Illinois

John Harris, student

Niewielkie

3.

15 listopada 1979

Chicago, Illinois

12 pasażerów American Airlines

Zatrucie dymem

4.

10 czerwca 1980

Chicago, Illinois

Percy Wood, prezes United Airlines

Skaleczenia i poparzenia

5.

8 października 1981

Uniwersytet Utah, Salt Lake City, Utah

Brak - ładunek rozbrojony

Brak

6.

5 maja 1982

Uniwersytet Vanderbilt, Nashville, Tennessee

Janet Smith, sekretarka uniwersytecka

Niewielkie

7.

2 lipca 1982

Uniwersytet Kalifornijski, Berkeley, Kalifornia

Diogenes Angelakos, profesor

Obrażenia twarzy i prawej ręki

8.

15 maja 1985

Uniwersytet Kalifornijski, Berkeley, Kalifornia

John Hauser, absolwent uczelni

Częściowa utrata wzroku w lewym oku, utrata 4 palców prawej ręki

9.

13 czerwca 1985

Auburn, Washington

Brak - ładunek rozbrojony

Brak

10.

15 listopada 1985

Ann Arbor, Michigan

James V. McConnell, Nicklaus Suino

McConnell: utrata słuchu, Suino: niewielkie rany odłamkowe

11.

11 grudnia 1985

Sacramento, Kalifornia

Hugh Scrutton, właściciel sklepu komputerowego

Pierwsza ofiara śmiertelna

12.

20 lutego 1987

Salt Lake City, Utah

Gary Wright, właściciel sklepu komputerowego

Poważne uszkodzenie nerwu lewej ręki

13.

22 czerwca 1993

Tiburon, Kalifornia

Charles Epstein, genetyk na Uniwersytecie Kalifornijskim

Zniszczone błony bębenkowe, utrata części trzech palców

14.

24 czerwca 1993

Uniwersytet Yale, New Haven, Connecticut

David Gelernter, profesor informatyki

Obrażenia prawej ręki i prawego oka

15.

10 grudnia 1994

North Caldwell, New Jersey

Thomas J. Mosser, specjalista ds. reklamy

Druga ofiara śmiertelna

16.

24 kwietnia 1995

Sacramento, Kalifornia

Gilbert P. Murray, lobbysta w przemyśle drzewnym

Trzecia ofiara śmiertelna


Społeczeństwo przemysłowe i jego przyszłość - manifest Unabombera

Rewolucja przemysłowa oraz jej konsekwencje okazały się katastrofą dla rodzaju ludzkiego. Znacznie zwiększyły średnią długość życia tych z nas, żyjących w krajach rozwiniętych, lecz zdestabilizowały społeczeństwo, uczyniły życie niespełnionym, podporządkowały ludzi nieudogodnieniom, doprowadziły do cierpienia na płaszczyźnie psychologicznej (w krajach Trzeciego Świata również i fizycznej) oraz naraziły naturalny świat na poważne szkody. Kontynuowanie rozwoju technologii pogorszy jedynie sytuację. Z pewnością podporządkuje ludzi jeszcze większym nieudogodnieniom i narazi naturalny świat na jeszcze większe szkody, prawdopodobnie doprowadzi do większego rozłamu społecznego i psychologicznego cierpienia, a nawet do zwiększenia cierpienia fizycznego w krajach rozwiniętych (...).

Aby przeczytać całość manifestu Theodorea Kaczynskiego proszę kliknąć w ten odnośnik. Dokument w formacie PDF.Opracowanie:
Paula

Źródła:
CrimeLibrary.com
© 2006 - 2020 ART148.PL NETWORK. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Statystyki serwisu