Art148.pl

Kolanowski Edmund


Edmund Kolanowski Edmund Kolanowski urodził się 24 października 1947 roku w Poznaniu. Był seryjnym zabójcą i nekrofilem. Gwałcił, mordował, profanował zwłoki. W 1985 roku został skazany na karę śmierci poprzez powieszenie.

Kolanowski, który okrzyknął się zimnym chirurgiem, był dzieckiem nadpobudliwym, mającym trudności z nauką. Powtarzał klasy pierwszą, trzecią i piątą. Jako kilkulatek często przychodził z matką na cmentarz, na grób zmarłego w wieku dwóch lat brata, Andrzeja. Fascynował go widok martwych ludzi. W wieku jedenastu lat trafił na obserwację do szpitala psychiatrycznego, gdzie wielokrotnie podglądał sekcje zwłok. Mając piętnaście lat został skazany przez sąd dla nieletnich na pobyt w zakładzie poprawczym za napastowanie dziewczynek i młodych kobiet. Wykonanie kary zawieszono na okres dwóch lat. W roku 1966, dziewiętnastoletni Kolanowski wdał się w bójkę, przez co trafił na półtora roku do więzienia. Tam został dwukrotnie zgwałcony analnie. W 1969 roku, po nieudanym stosunku, próbował popełnić samobójstwo, wbijając sobie nóż w brzuch. Mężczyznę odratowano.

W 1970 roku Edmund Kolanowski poślubił niejaką Zofię. Para doczekała się dwóch córek. W grudniu tego samego roku mężczyzna zamordował dziewiętnastoletnią Kazimierę G. Kobietę udusił, po czym odciął jej piersi i narządy płciowe. Organy przyszył do stworzonego z gąbki i starych szmat manekina. Z kukłą kilkukrotnie współżył, następnie spalił ją w piecu. W roku 1972 na jednym z poznańskich cmentarzy rozkopał grób. Próbował odbyć stosunek z wydobytymi zwłokami. Niestety ciało było w zbyt zaawansowanej fazie rozkładu. W niedługim czasie Kolanowski zaczął szykanować przypadkowe kobiety spacerujące nad brzegiem jeziora Rusałka, w Poznaniu oczywiście. Ofiary sprawca bił, szarpał za włosy, niektórym groził, niektóre ranił nożem. Za ten proceder został skazany na dziewięć lat więzienia. Jednakże ze względu na wzorowe sprawowanie, na wolność wyszedł już w roku 1979. W międzyczasie, a dokładniej w roku 1975, na wniosek żony Kolanowskiego wydano decyzję o nieważności małżeństwa tych dwojga. W roku 1980 przestępca związał się z kobietą imieniem Gabriela. Konkubentom prędko urodziła się córka.

W lipcu 1980 roku Kolanowski dopuścił się kolejnego zbezczeszczenia zwłok kobiety, znajdujących się tym razem w jednej z kaplic cmentarnych w mieście Nowa Sól. Zmarła została pozbawiona piersi oraz narządów płciowych. W marcu 1981 roku mężczyzna zabił po raz drugi. Przypadkowo spotkaną kobietę uderzył parokrotnie w głowę. Odciął jej piersi i narządy płciowie. W połowie maja 1982 roku z poznańskiej kaplicy cmentarnej na Naramowicach wykradł i bestialsko okaleczył ciało następnej kobiety. W listopadzie tego samego roku zamordował jedenastoletnią dziewczynkę. Dziecko także pozbawił organów rozrodczych. Po około trzech tygodniach wykradł z grobu na Miłostowie zwłoki kolejnej kobiety. Ciało standardowo okaleczył, pozbawiając je piersi i narządów płciowych. W podobny sposób postąpił dwa miesiące później, w styczniu roku 1983.

W maju 1983 roku został przyłapany przez milicjantów na wykradaniu zwłok z jednego z grobów na poznańskim Miłostowie. Zdołał zbiec, jednak podczas ucieczki zgubił kawałek papieru z napisem Pollena Łaskarzew. Był to zakład przemysłowy, w którym pracował na stanowisku palacz. Po niacałych dwóch tygodniach, a dokładniej 16 maja 1983 roku został namierzony i aresztowany.

Początkowo Kolanowski nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów. Po kilku miesiącach wyjawił jednak najmniejsze szczególiki swych okrutnych zbrodni. Dnia 4 czerwca 1985 roku został skazany na karę śmierci poprzez powieszenie. Wyrok wykonano trzynaście miesięcy później, 28 lipca 1986 roku. Przestępcę pochowano 1 sierpnia 1986 roku na cmentarzu Miłostowo w Poznaniu.Opracowanie:
Paula

Źródła:
Stukan Jarosław "Seksualni seryjni mordercy"
Rzeczpospolita
Gazeta Wyborcza
© 2006 - 2020 ART148.PL NETWORK. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Statystyki serwisu