Art148.pl

Książki - wykaz


Podręczniki, prawo, literatura faktu, biografie


3096 dni (Natascha Kampusch)

1. 3096 dni (Natascha Kampusch)

Autobiografia Austriaczki, Nataschy Kampusch, która w 1998 roku, w wieku dziesięciu lat została porwana w drodze do szkoły przez Wolfganga Priklopila i więziona przez ponad osiem lat w małej, ciemnej piwnicy. Porywacz znęcał się nad Nataschą fizycznie i psychicznie. Jednakże pomimo doznanego okrucieństwa, dziewczynę i jej oprawcę połączyła niezwykła więź. Na podstawie książki 3096 dni powstał w 2013 roku film (o tym samym tytule). Obraz wyreżyserowała Amerykanka, Sherry Hormann...Charles J. Whitman (Jarosław Stukan)

2. Charles J. Whitman (Jarosław Stukan)

Opracowanie liczy nieco ponad sześćdziesiąt stron i w całości poświęcone jest Charlesowi J. Whitmanowi, amerykańskiemu masowemu mordercy. Mężczyzna ten w sierpniu 1966 roku zabił czternaście osób, w tym własną żonę i matkę, zaś trzydzieści jeden ranił. Sam zginął od policyjnych kul. W publikacji znajdziemy informacje na temat jego dzieciństwa, wieku dorosłego, zbrodni, śmierci jak i raport z autopsji. Autor przytacza również fragmenty pamiętników i listów, które Whitman po sobie pozostawił...Demaskatorka (Kathryn Bolkovac, Cari Lynn)

3. Demaskatorka (Kathryn Bolkovac, Cari Lynn)

Prawdziwa historia Kathryn Bolkovac, policjantki z Nebraski (USA), która w 1999 roku wyjechała do ogarniętej chaosem Bośni, gdzie pracowała dla DynCorp, a następnie dla ONZ. Kobieta miała za zadanie nadzorować wszelkie przypadki przemocy domowej i seksualnej, a także przypadki handlu ludźmi w całej Bośni. Odkryła między innymi, że w handel kobietami i zmuszanie je do prostytucji zamieszani są pracownicy DynCorp, urzędnicy ONZ oraz inni przedstawiciele społeczności międzynarodowej. Na podstawie tej historii...Dramat udanego dziecka. W poszukiwaniu siebie (Alice Miller)

4. Dramat udanego dziecka. W poszukiwaniu siebie (Alice Miller)

Nieżyjąca już Alice Miller, psycholog, przedstawiła w swojej publikacji wpływ najczęściej nieświadomego wykorzystywania dzieci przez rodziców do zaspokajania własnych potrzeb i ambicji, na późniejsze życie tych dzieci. Dzieciństwo wielu z nas było tylko pozornie szczęśliwe. Wygórowane wymagania, niepowodzenia, traumy, których doświadczyliśmy na tym etapie życia czasami brutalnie rzutują na naszą przyszłość. U jednych spowodować mogą np. zamknięcie się w sobie, wycofanie społeczne, depresję, u innych natomiast...Drapieżcy. Pedofile, gwałciciele i inni przestępcy seksualni (Anna C. Salter)

5. Drapieżcy. Pedofile, gwałciciele i inni... (Anna C. Salter)

Jest to rzetelne opracowanie problematyki przestępczości seksualnej, pedofilii i gwałtów. Autorka opisuje techniki oszukiwania i uwodzenia stosowane przez przestępców seksualnych. Wyjaśnia jak chronić siebie i swoje rodziny przed przestępcami seksualnymi. Przedstawia jak na przestrzeni lat zmieniało się podejście naukowców i ogólnie społeczeństwa do problemu przestępczości seksualnej. Czy przeciętny człowiek zdawał sobie sprawę, że np. na początku XX w. psychoanalitycy niezłomnie utrzymywali, że...Dziewczyna z piwnicy (Allan Hall, Michael Leidig)

6. Dziewczyna z piwnicy (Allan Hall, Michael Leidig)

Historia Nataschy Kampusch, która w wieku 10 lat została porwana w drodze do szkoły przez Wolfganga Priklopila i która dopiero po 8 latach odzyskała wolność. Dziewczyna zniknęła w 1998 roku. Porywacz przez 8 lat przetrzymywał ją w piwnicznym lochu w swoim mieszkaniu. Nataschy udało się uciec w 2006 roku. W 2011 roku młoda Austriaczka wydała autobiografię. Na podstawie książki zatytułowanej 3096 dni powstał w 2013 roku film (o tym samym tytule). Obraz wyreżyserowała Sherry Hormann...Gdy runą mury milczenia (Alice Miller)

7. Gdy runą mury milczenia (Alice Miller)

Psycholog Alice Miller (zm. w 2010 roku) udowadnia, że doświadczenia z dzieciństwa, środowisko wzrastania etc. mają szeroki wpływ na dorosłe życie. Adolf Hitler i Nicolae Ceausescu nie urodzili się bestiami w ludzkich skórach. Nieodpowiednie wychowanie, nieodpowiednie wzorce spowodowały, że stali się jednymi z największych zbrodniarzy w dziejach ludzkości. Nie jest to wcale próba ich usprawiedliwiania, a chęć wykazania, że ludzka destruktywność ma charakter nabyty, nie zaś wrodzony...Gomorra (Roberto Saviano)

8. Gomorra (Roberto Saviano)

W swojej książce zatytułowanej Gomorra Roberto Saviano ukazuje całą prawdę o potężnym, bo rozprzestrzenionym na wszystkie kontynenty systemie, który niszczy porządek współczesnego świata i który jednocześnie buduje, napędza cały brutalny mechanizm, który dociera wszędzie, w każdy zakątek kuli ziemskiej. Nikt nigdy wcześniej nie odważył się głośno powiedzieć, że światem, każdą instytucją, nawet tą, w której obowiązku jest nas chronić, rządzi zorganizowany system. A jest nim mafia...Kobiety mafii (Ombretta Ingrasci)

9. Kobiety mafii (Ombretta Ingrasci)

W swojej książce zatytułowanej Kobiety mafii Ombretta Ingrasci, doktor historii oraz ekspert od przestępczości typu mafijnego, opisuje między innymi tradycyjną rolę kobiet w mafii, ich działalność ekonomiczno-finansową, organizowanie narkohandlu etc. W publikacji poruszona została również kwestia nie do końca zrozumianej bezkarności kobiet powiązanych z mafią. Opracowanie obowiązkowe dla wszystkich zainteresowanych problematyką przestępczości zorganizowanej na świecie...Kontrowersje wokół seryjnych morderców (Małgorzata Piwowarczyk)

10. Kontrowersje wokół seryjnych... (Małgorzata Piwowarczyk)

Opracowanie dogłębnie analizujące zjawisko zabójstwa seryjnego. Mieści między innymi informacje o cechach psychologicznych zabójców seryjnych, typologię zabójców seryjnych, charakterystykę sprawców przestępstw seksualnych, uwarunkowania biomedyczne, psychologiczne, psychiatryczne i socjologiczne mogące wyjaśniać zachowania morderców wielokrotnych. Autorka omawia też rolę profilowania w ściganiu przestępców seryjnych. W ostatniej części znajdziemy casus Zdzisława Marchwickiego...Masowi mordercy (Jarosław Stukan)

11. Masowi mordercy (Jarosław Stukan)

Autor w swojej pracy definiuje pojęcie masowego morderstwa. Warto zaznaczyć, że termin ten jest pierwotny wobec innych pojęć - to z niego wyodrębniono mordercę seryjnego, mordercę szalonego etc., których jeszcze w latach 70-tych ubiegłego wieku nazywano mordercami masowymi. Wyróżnia też własne typy zamachowców masowych, w tym seryjnych-masowych morderców, czyli sprawców, którzy dokonali serii morderstw, w tym przynajmniej dwóch masowych. Seryjnymi-masowymi mordercami byli...Modus operandi sprawców zabójstw (Monika Całkiewicz)

12. Modus operandi sprawców zabójstw (Monika Całkiewicz)

Opracowanie poświęcone problematyce modus operandi sprawców zabójstw. Publikacja zawiera rozdziały dotyczące między innymi sposobów działania zabójców, czynników determinujących aktywności przestępne, a także przyczyn i motywów zabójstw. Autorka szczegółowo omawia modus operandi morderców pojedynczych oraz seryjnych i masowych. Szeroko opisuje typy zabójców seryjnych (wizjoner, misjonarz, hedonista - zabójca z pożądania, hedonista - zabójca dla emocji, hedonista - zabójca dla wygody, siłacz) i...Nieletni i świadek w sądzie (Zdzisław Majchrzyk)

13. Nieletni i świadek w sądzie (Zdzisław Majchrzyk)

Szczegółowe omówienie problematyki przestępczości wśród nieletnich. Autor przedstawia rys historyczny i unormowania prawne dotyczące karania nieletnich. Z publikacji dowiadujemy się np., że do końca XIX w. nieletni sprawcy przestępstw traktowani byli jak przestępcy dorośli. Stosowane wobec nich kary były jednakże łagodniejsze. Mimo to zdarzało się, że wykonywano na nieletnich karę śmierci. Opracowanie mieści w sobie rozdziały tyczące się również nieprzystosowania społecznego, agresji i przemocy...Odontologia w ekspertyzie kryminalistycznej (Paulina Polak)

14. Odontologia w ekspertyzie kryminalistycznej (Paulina Polak)

Opracowanie poświęcone problematyce badań odontologicznych we współczesnej kryminalistyce. Zawiera działy dotyczące historii odontologii, budowy anatomicznej zębów, identyfikacji szczątków i zwłok na podstawie uzębienia, w tym zdegradowanego, a także identyfikacji sprawców przestępstw na podstawie badań śladów zębów ujawnionych na miejscu zdarzenia. W swojej publikacji autorka opisuje przypadki napadów, gwałtów oraz zabójstw, w których tylko dzięki zastosowaniu ekspertyz odontologicznych...Okupacja od kuchni (Aleksandra Zaprutko-Janicka)

15. Okupacja od kuchni (Aleksandra Zaprutko-Janicka)

Przemysł rolny zapewnia nam w aktualnej dobie obfitość żywności po bardzo niskich cenach. W parze z bogactwem i różnorodnością jedzenia, idzie szokujące jego marnotrawstwo. Nie zawsze tak było. W czasie II wojny światowej głód w polskich rodzinach wyznaczał codzienność i kiedy udało się już pożywienie zdobyć, nie marnowało się niczego. Polacy przetrwali wojnę dzięki swojej kulinarnej zaradności i kreatywności. Okupacja od kuchni jest morzem wiedzy o trudach codzienności Polaków w latach II wojny światowej...Polskie morderczynie (Katarzyna Bonda)

16. Polskie morderczynie (Katarzyna Bonda)

Autorka w swojej publikacji opisuje autentyczne historie aż czternastu Polek, które dokonały morderstwa lub morderstw. Kobiety te pochodziły z najróżniejszych warstw społecznych, niektóre posiadały rodziny, dzieci, dobrze płatną pracę, wyższe wykształcenie. Warto również dodać, że opracowanie wzbogacono o fotografie opisywanych morderczyń - kobiety te zgodziły się na ujawnienie swoich wizerunków. Ostatni dział to wywiady autorki z, kolejno, nadkom. Bogdanem Lachem, psychologiem policyjnym i profilerem...Prawda o Broadmoor (Mark Stevens)

17. Prawda o Broadmoor (Mark Stevens)

W swej publikacji Mark Stevens opisuje czterech pacjentów Broadmoor (pierwszego w Anglii zakładu dla obłąkanych przestępców), mianowicie Edwarda Oxforda, Richarda Dadda, Williama Chestera Minora oraz Christianę Edmunds. Wszyscy trafili do ośrodka w epoce rządów królowej Wiktorii Hanowerskiej. Wszyscy dokonali morderstwa lub morderstw, jednak ze względu na niepoczytalność nie mogli odsiadywać wyroków w zwyczajnych więzieniach. Lektura zawiera również rozdziały poświęcone historii powstania ośrodka...Prokurator. Kobieta, która się nie bała (Joanna Podgórska, Małgorzata Ronc)

18. Prokurator. Kobieta... (Joanna Podgórska, Małgorzata Ronc)

Historia pracy zawodowej Małgorzaty Ronc, prokurator, prowadzącej śledztwa między innymi w sprawach Mariusza Trynkiewicza i Henryka Morusia, seryjnych morderców czy też w sprawie tajemniczej śmierci Waleriana Pańko, prezesa NIK. Czy był to tylko nieszczęśliwy wypadek, czy może profesjonalnie zorganizowany przez służby wojskowe zamach? Prokurator Ronc opowiada o kulisach swojej pracy, rozmowach z najgroźniejszymi polskimi przestępcami, metodach pozyskiwania zeznań...Seksualni seryjni mordercy (Jarosław Stukan)

19. Seksualni seryjni mordercy (Jarosław Stukan)

Opracowanie zawiera działy dotyczące kolejno sadyzmu seksualnego, nekrofilii oraz wampiryzmu i kanibalizmu seksualnego. Autor szczegółowo opisuje przyczyny powstawania i kryteria diagnostyczne wyżej wymienionych perwersji. Prezentuje również sylwetki około dwudziestu wybranych seksualnych morderców seryjnych. W zestawieniu znaleźli się między innymi Pedro Lopez, Pirosca Jansco (bodaj jedyny znany w kryminologii przypadek seryjnej morderczyni - sadystki seksualnej), Jeffrey Dahmer...Seryjni mordercy (Arkadiusz Czerwiński, Kacper Gradoń)

20. Seryjni mordercy (Arkadiusz Czerwiński, Kacper Gradoń)

Publikacja Arkadiusza Czerwińskiego i Kacpra Gradonia jako pierwsza w Polsce szczegółowo analizuje zjawisko seryjnego zabójstwa. Lektura składa się z trzech części. W pierwszej zawarto między innymi dokładny opis poszczególnych typów wielokrotnych zabójców. Druga część to opis zjawiska seryjnego morderstwa na podstawie wybranych przypadków - w tym miejscu autorzy książki prezentują sylwetki czternastu najokrutniejszych seryjnych zbrodniarzy, między innymi Teda Bundyego, Alberta Fisha czy Andrieja Czekatiło...Seryjni mordercy XX wieku (Anna Poppek)

21. Seryjni mordercy XX wieku (Anna Poppek)

Znajdziemy tutaj wywiad z prof. Brunonem Hołystem, specjalistą w dziedzinie kryminalistyki i kryminologii, na temat zabójstw wielokrotnych. Rozmowę przeprowadziła autorka książki. W dalszej kolejności przedstawione zostały sylwetki 23 najbardziej znanych morderców seryjnych XX wieku, m.in. Bogdana Arnolda, Joachima Knychały, Karola Kota, Davida Berkowitza, Jeffreya Dahmera i Richarda Ramireza. Praca liczy blisko 300 stronic i przeznaczona jest raczej dla ludzi, którzy...Szkolni strzelcy. Przewidywanie i zapobieganie morderstwom (Jarosław Stukan)

22. Szkolni strzelcy. Przewidywanie i... (Jarosław Stukan)

Szkolni strzelcy. Przewidywanie i zapobieganie morderstwom Jarosława Stukana jest uzupełnieniem wcześniejszej pracy autora, mianowicie Masowych morderców. Szkolnych strzelców od pozostałych zabójców masowych różnicuje się na podstawie kilku kryteriów, jednym z najważniejszych jest wiek (są nastolatkami, 11-19 lat). Opracowanie zawiera analizę statystyczną określającą przeciętną sylwetkę szkolnego strzelca oraz analizę kryminologiczną określającą czynniki ryzyka dokonania morderstwa...Świat kobiet mafii (Clare Longrigg)

23. Świat kobiet mafii (Clare Longrigg)

Wydawać by się mogło, że za pojęciem mafia kryje się zorganizowana grupa mężczyzn, która nie tylko napada czy wymusza haracze, ale też w bestialski sposób i bez żadnych skrupułów morduje. Ten do tej pory nie do końca jeszcze odkryty, niebezpieczny i zarazem niezwykle fascynujący półświatek, to jednak nie tylko mężczyźni. To także kobiety, czasem kompletnie nie zdające sobie sprawy z brutalnych poczynań swych mężów, ojców czy braci, a czasem wręcz odwrotnie...Umarli mają głos. Prawdziwe historie (Marek Krajewski, Jerzy Kawecki)

24. Umarli mają głos... (Marek Krajewski, Jerzy Kawecki)

Książka składa się z dwunastu odrębnych historii, spraw dotyczących zabójstw, przestępstw seksualnych i samobójstw. Wszystkie te sprawy łączą dwie rzeczy: wydarzyły się naprawdę w Polsce na przestrzeni ostatnich pięćdziesięciu lat i w każdej orzekał patolog doktor Kawecki. To właśnie ze zgromadzonych przez Jerzego Kaweckiego materiałów w postaci akt, notatek, zdjęć i ekspertyz powstała niniejsza lektura. Marek Krajewski nadał jej formę fabularną, z dynamiczną akcją i pasjonującymi dialogami...Zabójca z motywów seksualnych (Jan Widacki)

25. Zabójca z motywów seksualnych (Jan Widacki)

W swojej pracy autor szeroko omawia problematykę zabójstw związanych z zaspokajaniem popędu płciowego. Szczegółowo opisuje casus Joachima Knychały, jednego z najbardziej znanych polskich seryjnych morderców. Jest to prawdziwe kompendium wiedzy na temat tego przestępcy, jego dzieciństwa, następnie dorosłości, okresu małżeństwa, dokonanych zabójstw, sposobu działania, ofiar, procesu, śmierci. Opracowanie wzbogacają fotografie między innymi z eksperymentów śledczych i oględzin miejsc morderstw, fotografie zabitych czy...Zabójstwo wielokrotne (Kacper Gradoń)

26. Zabójstwo wielokrotne (Kacper Gradoń)

W swojej publikacji autor kompleksowo omawia problematykę zabójstw wielokrotnych. Znajdziemy tutaj działy poświęcone formom zabójstw wielokrotnych, w tym zawodowych, czyli na zlecenie, dokonywanych przez terrorystów i masowych. Autor przedstawia klasyfikację morderców seryjnych ze względu na motywy dokonywanych przez nich przestępstw, czyli morderców seryjnych wizjonerów, misjonarzy i tak dalej. Analizuje etiologię zabójstwa wielokrotnego. Wymienia teorie psychologiczne, psychiatryczne...Zimne. Polki, które nazwano zbrodniarkami (Marek Łuszczyna)

27. Zimne. Polki, które nazwano zbrodniarkami (Marek Łuszczyna)

Książka przedstawiająca historie pięciu Polek, które okrzyknięto zbrodniarkami. Nie wszystkie jednak nimi były. Zbrodniarką na pewno nie była Halina Flak, siostra Zdzisława Marchwickiego, seryjnego mordercy, którą niesłusznie skazano na cztery lata więzienia. Błędnie wymiar sprawiedliwości sądził, że ta wiedziała o zbrodniach dokonywanych przez brata. W publikacji autor przedstawił również między innymi historię Katarzyny Orzechowskiej, dziewczyny, która w latach 80-tych ubiegłego wieku siekierą zamordowała...Zniewolone dzieciństwo. Ukryte źródła tyranii (Alice Miller)

28. Zniewolone dzieciństwo. Ukryte źródła tyranii (Alice Miller)

Autorka w swojej książce prezentuje główne mechanizmy czarnej pedagogiki, czyli metod wychowawczych opartych na przemocy tak fizycznej jak i psychicznej, stosowanych szeroko w przeszłości, ale też nierzadko w czasach aktualnych. Na podstawie wnikliwej analizy dzieciństwa Christiany Felscherinow, narkomanki, której historię szerszej publiczności przybliżył Uli Edel w filmie My, dzieci z dworca Zoo, Adolfa Hitlera, zbrodniarza wojennego i Jurgena Bartscha, seryjnego mordercy, dowodzi, że...

Powieści kryminalne, sensacyjne, thrillery, horrory, fantastyka


Dziecko Rosemary (Ira Levin)

29. Dziecko Rosemary (Ira Levin)

Rosemary i Guy Woodhouse to młode małżeństwo, które właśnie przeprowadziło się do mieszkania w okrytej złą sławą kamienicy Bramford w Nowym Jorku. Na przestrzeni lat dochodziło tu do niewyjaśnionych morderstw, aktów kanibalizmu i nie tylko. Para szybko zaprzyjaźnia się z Minnie i Romanem Castevet, staruszkami zajmującymi lokal na tym samym piętrze, po przeciwnej stronie. Ci z pozoru życzliwi ludzie kryją mroczną tajemnicę, sekret, który na zawsze zmieni życie Rosemary...Lśnienie (Stephen King)

30. Lśnienie (Stephen King)

Jack Torrance to były nauczyciel języka angielskiego, który obecnie próbuje sił w pisarstwie. Niebawem będzie mógł rozpocząć prace nad swoją nową książką. Otrzymuje bowiem posadę dozorcy w opustoszałym na okres zimowy hotelu Panorama, do którego przybywa z żoną Wendy oraz 5-letnim synem Dannym. Do obowiązków mężczyzny należeć będą doglądanie przestarzałego kotła i ogrzewanie poszczególnych segmentów hotelu. Resztę długich zimowych miesięcy będzie mógł poświęcić na pisanie. Z każdym kolejnym tygodniem...Milczenie owiec (Thomas Harris)

31. Milczenie owiec (Thomas Harris)

Wielokrotnie nagradzany thriller Thomasa Harrisa opowiada o Clarice Starling, studentce Akademii FBI w Quantico, która wraz z Jackiem Crawfordem, szefem Sekcji Behawioralnej zajmującej się morderstwami wielokrotnymi, próbuje ująć okrutnego zabójcę młodych kobiet, których odnalezione ciała pozbawione są skóry. W śledztwie uczestniczy również inny seryjny zabójca, trzymany w ściśle strzeżonym zakładzie psychiatrycznym, genialny znawca psychologii morderców, doktor Hannibal Lecter...Misery (Stephen King)

32. Misery (Stephen King)

Paul Sheldon jest pisarzem, autorem popularnych romansów o Misery Chastain. Znudzony serią, postanawia ją zakończyć. W ostatniej powieści z cyklu uśmierca wymyśloną przez siebie bohaterkę. Pewnego dnia w trakcie podróży samochodem w śnieżycę, ulega wypadkowi. Połamanego mężczyznę ratuje i zabiera do swojego położonego na odludziu domu niejaka Annie Wilkes, była pielęgniarka. Wkrótce okazuje się, że jest też ogromną fanką przygód Misery. Przeczytała wszystkie powieści z serii, oprócz ostatniej, którą...Ojciec chrzestny (Mario Puzo)

33. Ojciec chrzestny (Mario Puzo)

Fascynująca historia mafijnej rodziny z sycylijskimi korzeniami. Akcja powieści toczy się w latach 40-tych XX wieku w Nowym Jorku. Głównymi bohaterami są wiekowy już Don Vito Corleone, włoski imigrant, który do Stanów przybył w wieku dwunastu lat oraz jego syn, Michael. Don Corleone ma jeszcze dwóch innych synów, Sonnyego i Freda, a także córkę, Connie. Jednak to Michael, najmłodszy z rodzeństwa, najbardziej przypomina charakterem ojca. Mimo, że początkowo nie chce mieć nic wspólnego z przestępczą działalnością...Sliver (Ira Levin)

34. Sliver (Ira Levin)

Thriller, na podstawie którego nakręcono w 1993 roku film o tym samym tytule, z Sharon Stone i Williamem Baldwinem w rolach głównych, opowiada o 35-letniej Kay Norris, która odchodzi od męża, by rozpocząć nowe lepsze życie. Wprowadza się do jednego z apartamentów w nowoczesnym drapaczu chmur ulokowanym w centrum Manhattanu (Nowy Jork), gdzie poznaje Petea Hendersona, młodszego od siebie, bardzo tajemniczego mężczyznę, z którym wdaje się w romans. Okazuje się, że Pete jest...
© 2006 - 2020 ART148.PL NETWORK. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Statystyki serwisu