Art148.pl

Marek Krajewski i Jerzy Kawecki - Umarli mają głos. Prawdziwe historie (recenzja)


13 maja światło dzienne ujrzała najnowsza książka spod pióra Marka Krajewskiego, autora bestsellerowych kryminałów oraz Jerzego Kaweckiego, patologa sądowego. Jej tytuł to "Umarli mają głos. Prawdziwe historie". Dzięki uprzejmości wydawnictwa Znak miałam już okazję zapoznać się z tą lekturą. Czy jest warta przeczytania?

Marek Krajewski i Jerzy Kawecki - Umarli mają głos. Prawdziwe historie

Książka składa się z dwunastu odrębnych historii, spraw dotyczących zabójstw, przestępstw seksualnych i samobójstw. Wszystkie te sprawy łączą dwie rzeczy: wydarzyły się naprawdę w Polsce na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat i w każdej orzekał doktor Kawecki. To właśnie ze zgromadzonych przez Jerzego Kaweckiego materiałów w postaci akt, notatek, zdjęć i ekspertyz powstała niniejsza lektura. Marek Krajewski nadał jej formę fabularną, z dynamiczną akcją i pasjonującymi dialogami. Każda z historii opisana została w zmienionych czasowo, przestrzennie i fabularnie zdarzeniach, aby nie naruszyć dóbr osobistych ludzi mających z nimi związek. Nie zgadzają się imiona, nazwiska, lokalizacje, a także daty popełnienia zbrodni. Same zbrodnie, wyczerpujące opisy uszkodzeń zwłok, sposoby rozwikłania przyczyn śmierci, poszukiwania sprawców, hipotezy są już autentyczne.

Z tego też powodu każde z opisanych tu przestępstw przyprawia czytelnika o dreszcze, każde jest wstrząsające. Gdybym miała jednak wybrać historię, która najbardziej utkwiła w mojej głowie byłaby to ta z rozdziału "Królowa siłowni". Nie często słyszy się o kobietach dokonujących tak perfidnych, okrutnych i drobiazgowo zaplanowanych zabójstw.

Pozwolę sobie nawiązać jeszcze do tytułu książki. Jest bowiem doskonale trafioną metaforą. Ciało ofiary morderstwa stanowi najistotniejszą składową w procesie poszukiwania, ujęcia i ukarania sprawcy zbrodni. Na podstawie jego szczegółowych badań można określić nie tylko przyczynę śmierci, ale przede wszystkim schwytać zabójcę. Wniosek z powyższego wypływa jeden. Umarli faktycznie mają głos.

"Umarli mają głos. Prawdziwe historie" to książka, która z pewnością zadowoli nie tylko pasjonatów kryminałów, ale także osoby zainteresowane prawem, medycyną sądową czy psychologią. Jest napisana przystępnym językiem, poza paroma wyjątkami pozbawiona naukowego żargonu. Konkretna, emocjonalna. Tytuł, który warto mieć na półce.Egzemplarz recenzencki dostarczyło wydawnictwo Znak. Uprzejmie dziękuję.

Opracowanie:
Paula
© 2006 - 2020 ART148.PL NETWORK. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Statystyki serwisu