Art148.pl

Jean-Christophe Brisard i Claude Quetel - Dzieci dyktatorów (recenzja)


Jean-Christophe Brisard i Claude Quetel - Dzieci dyktatorów Spod skrzydeł wydawnictwa Znak ukazała się nie tak dawno książka "Dzieci dyktatorów" Jean-Christophe Brisarda oraz Claude Quetela. Publikacja liczy ponad trzysta stron faktów o potomnych siedemnastu największych, najbardziej znanych zbrodniarzy ubiegłego wieku.

Dzieci najbardziej apodyktycznych przywódców XX wieku wychowywały się najczęściej w prawdziwych luksusach. W latach 30-tych, w okresie Wielkiego Głodu w Związku Sowieckim, śmierć poniosło około 8 milionów ludzi. Pociechom Józefa Stalina, czyli Jakowi, Wasilijowi i Swietłanie, niczego w tych trudnych czasach nie brakowało. Marie-Denise, Nicole, Simone i Jean-Claude, czyli trzy córki oraz jedyny syn Francoisa Duvaliera, który podczas blisko 30-letnich rządów na Haiti (od 1957 do 1986) doprowadził gospodarkę tegoż kraju do ruiny, również nie mogli narzekać na brak dobrodziejstw. Byli jednak i tacy dyktatorzy, którzy nie uznawali swoich dzieci. Na przykład Fidel Castro nie uznał własnej córki, Aliny Fernandez, urodzonej w 1956 roku ze związku z kochanką, Naty Revueltą.

Większość dzieci dyktatorów skończyło tragicznie. Jakow, syn Stalina, w czasie wojny został schwytany przez Niemców. Dwa lata spędził w obozach jenieckich na terenie Rzeszy. Nie wiadomo, w jaki sposób zginął. Prawdopodobnie został rozstrzelany. Drugiego z synów Stalina, Wasilija, wyniszczył alkohol i choroba psychiczna. Niektóre z dzieci dyktatorów padły ofiarami zamachów, jak na przykład Udajj i Kusajj, synowie Sadama Husajna. Sam Sadam Husajn skazany został w 2005 roku na karę śmierci, między innymi za ludobójstwo Kurdów.

"Dzieci dyktatorów" to kolejna niesamowita publikacja z cyklu "Prawdziwe historie". Uczy i wciąga. Autorzy pracy przenoszą Czytelnika do czasów i miejsc, w których żyli lub w dalszym ciągu żyją wielcy despoci i ich rodziny. Pasjonaci historii z pewnością będą zadowoleni z lektury.Egzemplarz recenzencki dostarczyło wydawnictwo Znak. Uprzejmie dziękuję.

Opracowanie:
Paula
© 2006 - 2020 ART148.PL NETWORK. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Statystyki serwisu