Art148.pl

Dawno temu w Ameryce (1984)


Reżyseria: Sergio Leone
Gatunek: dramat, gangsterski

Głównym bohaterem filmu jest David Aaronson, nazywany Noodlesem, którego poznajemy jako nastolatka (w postać młodego Noodlesa wcielił się Scott Schutzman Tiler). Jest rok 1922. Chłopak wychowuje się w żydowskim getcie w Nowym Jorku. Większość czasu spędza z Maxem, Cockeyem, Patsym i Dominiciem, przyjaciółmi z ulicy. Jest chuliganem, złodziejem, wyrzutkiem. Podkochuje się w pięknej Deborah Gelly (nastoletnią Deborah zagrała Jennifer Connelly), niestety bez wzajemności. Pewnego razu w akcie zemsty zabija Bugsyego, chłopaka z wrogiego gangu (wcześniej ten zamordował Dominica). Trafia do więzienia na dziesięć lat.

Dawno temu w Ameryce (1984)

Akcja przenosi się do roku 1932. Po odsiadce, Noodles (już dorosły, grany przez Roberta De Niro) wraca do przestępczego półświatka. Z paczką starych, dobrych znajomych zbija fortunę na nielegalnym handlu alkoholem. Odnawia też znajomość z Deborah (w dorosłą Deborah wcieliła się rewelacyjna Elizabeth McGovern). Gdy kobieta ostatecznie odrzuca starania mężczyzny, ten, nie mogąc pogodzić się z porażką, gwałci ją. Niebawem zostaje zniesiona prohibicja. Gang czwórki nierozłącznych do tej pory przyjaciół chyli się ku upadkowi. By zdobyć jeszcze trochę gotówki, Max (James Woods) planuje napad na Bank Rezerw Federalnych. Noodles doskonale zdaje sobie sprawę, że skok na siedzibę banku skończyłby się śmiercią całej czwórki. Dla dobra przyjaciół donosi o wszystkim policji. W tym momencie drogi mężczyzn rozchodzą się na całe 30 lat, by po tym okresie spotkać się znowu, w zupełnie nowym świecie, jako zupełnie nowi ludzie.

Dawno temu w Ameryce to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie miałam przyjemność obejrzeć. Wspaniała, choć smutna historia, fenomenalna gra aktorska Roberta De Niro, Jamesa Woodsa czy Elizabeth McGovern (a także pozostałych aktorów), znakomite zdjęcia, obrazy zmieniającej się na przestrzeni kilkudziesięciu lat Ameryki i wzruszająca muzyka wybitnego włoskiego kompozytora Ennio Morricone. Przyznam szczerze, że żaden z dotychczas obejrzanych klasyków kina gangsterskiego nie zrobił na mnie tak ogromnego wrażenia jak Dawno temu w Ameryce Sergio Leone.
© 2006 - 2020 ART148.PL NETWORK. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Statystyki serwisu