Art148.pl
Art148.pl
Art148.pl

Menu główne

Linia

Strona główna
Archiwum
O serwisie
Historia
Wymiana
Redakcja/Kontakt

Mordercy

Linia

Dzieciobójcy
Gangsterzy
Mordercy seryjni
Mordercy masowi
Mordercy nieletni
Terroryści
Zbrodniarze wojenni
Mordercy inni

Mass media

Linia

Książki
Filmy
Gry komputerowe

Pozostałe

Linia

Inne teksty
Fotografie
Wyniki ankiet

Filmy » Dawno temu w Ameryce


Dawno temu w Ameryce (1984) Reżyseria: Sergio Leone
Gatunek: dramat, gangsterski

Dawno temu w Ameryce z roku 1984 to prawdziwy gangsterski klasyk. Prawie czterogodzinny epos Sergio Leone z Robertem De Niro, Jamesem Woodsem i Elizabeth McGovern w rolach głównych zachwycił mnie pod każdym względem.

Głównym bohaterem filmu jest David Aaronson, nazywany Noodlesem, którego poznajemy jako nastolatka (w postać młodego Noodlesa wcielił się Scott Schutzman Tiler). Jest rok 1922. Chłopak wychowuje się w żydowskim getcie w Nowym Jorku. Większość czasu spędza z Maxem, Cockeyem, Patsym i Dominiciem, przyjaciółmi z ulicy. Jest chuliganem, złodziejem, wyrzutkiem. Podkochuje się w pięknej Deborah Gelly (nastoletnią Deborah zagrała Jennifer Connelly), niestety bez wzajemności. Pewnego razu w akcie zemsty zabija Bugsyego, chłopaka z wrogiego gangu (wcześniej ten zamordował Dominica). Trafia do więzienia na dziesięć lat.

Akcja filmu przenosi się do roku 1932. Po odsiadce, Noodles (już dorosły, grany przez Roberta De Niro) wraca do przestępczego półświatka. Z paczką starych, dobrych znajomych zbija fortunę na nielegalnym handlu alkoholem. Odnawia też znajomość z Deborah (w dorosłą Deborah wcieliła się rewelacyjna Elizabeth McGovern). Gdy kobieta ostatecznie odrzuca starania mężczyzny, ten, nie mogąc pogodzić się z porażką, gwałci ją. Niebawem zostaje zniesiona prohibicja. Gang czwórki nierozłącznych do tej pory przyjaciół chyli się ku upadkowi. By zdobyć jeszcze trochę gotówki, Max (James Woods) planuje napad na Bank Rezerw Federalnych. Noodles doskonale zdaje sobie sprawę, że skok na siedzibę banku skończyłby się śmiercią całej czwórki. Dla dobra przyjaciół donosi o wszystkim policji. W tym momencie drogi mężczyzn rozchodzą się na całe 30 lat, by po tym okresie spotkać się znowu, w zupełnie nowym świecie, jako zupełnie nowi ludzie.

Film Dawno temu w Ameryce to jeden z najpiękniejszych obrazów, jakie miałam przyjemność obejrzeć. Wspaniała, choć smutna historia, fenomenalna gra aktorska Roberta De Niro, Jamesa Woodsa czy Elizabeth McGovern (a także pozostałych aktorów), znakomite zdjęcia, obrazy zmieniającej się na przestrzeni kilkudziesięciu lat Ameryki i wzruszająca muzyka wybitnego włoskiego kompozytora Ennio Morricone. Przyznam szczerze, że żaden z dotychczas obejrzanych klasyków kina gangsterskiego nie zrobił na mnie tak ogromnego wrażenia jak Dawno temu w Ameryce Sergio Leone. Brawo, brawo, brawo.

Aktualizacje

Linia

18.04.2018:
• Aktywacja komentarzy
17.04.2018:
• Nowa ankieta
16.04.2018:
• Inne teksty: Chłopiec w kartonie (Boy in the Box)


Ankieta

Linia

Po które z wymienionych gatunków książek sięgasz najchętniej?

Literatura faktu, reportaż
Prawo
Autobiografie, biografie
Kryminał, sensacja, thriller
Fantastyka, horror
Wszystkie


Baza linków

Linia

Mordercy.jun.pl
Kryminalistyka.fr.pl
Zbrodnia.com
Detektywistyczny.net

Art148.pl

© 2006 - 2018 ART148.PL NETWORK. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Statystyki serwisu