Art148.pl

Zabójstwo 4-letniego Michała Surala z Warszawy


Michał Sural Michał Sural zginął tragicznie 19 stycznia 2001 roku w wieku czterech lat. Został utopiony w Wiśle przez Roberta Kwaśniewskiego, ówczesnego partnera matki chłopca, Barbary Sural oraz Daniela Saletrę, znajomego konkubentów.

Dnia 19 stycznia 2001 roku, około godziny dwunastej, w przedszkolu na warszawskiej Woli, do którego uczęszczał 4-letni Michał Sural, zjawili się 22-letni Robert Kwaśniewski i 19-letni Daniel Saletra. Mężczyźni oznajmili opiekunce, że przyszli odebrać Michałka do domu. Kobieta dobrze znała Kwaśniewskiego, bowiem ten już wcześniej przychodził po chłopca - czasem sam, czasem z jego matką, a swoją partnerką. Bez najmniejszego problemu pozwoliła więc zabrać mu dziecko. Robert Kwaśniewski ubrał Michała, po czym w trójkę (wraz z Danielem Saletrą) opuścili teren przedszkola. Udali się na spacer nad Wisłę. W pewnym momencie mężczyźni złapali czterolatka za ręce i nogi, rozhuśtali i wrzucili do lodowatej rzeki. Po kilku minutach dziecko już nie żyło. Kwaśniewski i Saletra, jak gdyby nigdy nic, wrócili do swoich mieszkań.

W godzinach popołudniowych Barbara Sural udała się wraz z konkubentem, Robertem Kwaśniewskim do przedszkola, by odebrać syna. Na miejscu wychowawczyni oznajmiła kobiecie, że chłopca kilka godzin wcześniej zabrał jakiś mężczyzna. Nie była pewna, czy to Kwaśniewski. Sam zainteresowany zaprzeczał, jakoby to on miał odebrać dziecko. Matka chłopca wpadła w panikę. Natychmiast udała się z partnerem na komisariat policji, by zgłosić zaginięcie czterolatka. Kobieta przypuszczała, że Michała porwał jego biologiczny ojciec, a jej były mąż, Piotr Sural. Te podejrzenia okazały się niesłuszne.

Ciało chłopca odnaleziono dnia następnego, to jest 20 stycznia 2001 roku. Ustalono, że dzień wcześniej, około południa, po dziecko do przedszkola przyszedł Kwaśniewski. Mężczyznę przesłuchano. Potwierdził on, że rzeczywiście odebrał Michała z placówki, ale potem pozostawił go pod opieką swojego kolegi, Daniela Saletry. Ten zaprzeczył, by miał jakikolwiek kontakt z chłopcem w dzień jego zniknięcia. Obaj panowie zaczęli plątać się w zeznaniach. Kilkakrotnie zmieniali wersję wydarzeń. Ostatecznie, 23 stycznia 2001 roku, przyznali się do utopienia dziecka. Według Kwaśniewskiego, okrutną zbrodnię miała zlecić... matka Michała, Barbara Sural. Kobietę aresztowano 26 stycznia 2001 roku.

O winie Sural świadczyć miały m.in. rozmowy telefoniczne, jakie prowadziła 19 stycznia 2001 roku z konkubentem, Robertem Kwaśniewskim, a także zeznania świadków, a właściwie jednego świadka, znajomej oskarżonej, która stwierdziła, że ta była złą matką, że Michał zwyczajnie jej przeszkadzał. Sama podejrzana od początku śledztwa nie przyznawała się do zarzucanych jej czynów. Sąd nie miał jednak żadnych wątpliwości. Barbara Sural była winna. 25 lutego 2002 roku kobieta została skazana na 25 lat pozbawienia wolności. Taki sam wyrok usłyszał Robert Kwaśniewski. Natomiast Daniela Saletrę, za współudział w morderstwie, skazano na 15 lat więzienia.

Po ogłoszeniu wyroku Sural padła na ziemię, zaczęła płakać. Krzyczała, że jest niewinna. Kobietę nakazano wyprowadzić z sali.

We wrześniu 2002 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił Barbarze Sural areszt. Sprawa kobiety została skierowana do ponownego rozpatrzenia. Sąd tym razem stwierdził, że nie istnieją tak naprawdę żadne dowody na to, by Sural miała cokolwiek wspólnego z zabójstwem swojego syna. Po dwudziestu miesiącach spędzonych w więzieniu, wyszła na wolność. W 2009 roku została całkowicie uniewinniona. W 2011 roku otrzymała od Skarbu Państwa odszkodowanie w wysokości 110 tysięcy złotych za dwadzieścia miesięcy niesłusznego aresztu oraz wywołane nim szkody psychiczne. Aktualnie wychowuje swoje drugie dziecko. Próbuje normalnie żyć.

Robert Kwaśniewski i Daniel Saletra w dalszym ciągu przebywają w więzieniu.Opracowanie:
Paula

Źródła:
KaraSmierci.info.pl
© 2006 - 2020 ART148.PL NETWORK. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Statystyki serwisu