Art148.pl
Art148.pl
Art148.pl

Menu główne

Linia

Strona główna
Archiwum
O serwisie
Historia
Wymiana
Redakcja/Kontakt

Mordercy

Linia

Dzieciobójcy
Gangsterzy
Mordercy seryjni
Mordercy masowi
Mordercy nieletni
Terroryści
Zbrodniarze wojenni
Mordercy inni

Mass media

Linia

Książki
Filmy
Gry komputerowe

Pozostałe

Linia

Inne teksty
Fotografie
Wyniki ankiet

News

Zamach w Bostonie - nie żyją 3 osoby, około 180 rannych

20.04.2013 / paulina / komentarzy: 0


Dnia 15 kwietnia, czyli w ubiegły poniedziałek, podczas corocznego maratonu w Bostonie w stanie Massachusetts (USA) wybuchły dwie potężne bomby, zabijając na miejscu troje ludzi, w tym 8-letnie dziecko, a około 180 raniąc. Ładunki podłożone zostały przez Tamerlana i Dżochara Carnajewów, braci narodowości czeczeńskiej, legalnie przebywających od kilku lat w Stanach. Mężczyzn udało się schwytać dopiero po czterech dniach od zamachu.

Tamerlan Carnajew Dżochar Carnajew
Tamerlan i Dżochar Carnajew

26-letni Tamerlan Carnajew został zastrzelony przez policję podczas wczorajszej obławy na bostońskich przedmieściach (wcześniej zamachowiec sam zabił jednego z funkcjonariuszy), młodszy z braci, 19-letni Dżochar z ciężkimi obrażeniami (po wymianie ognia z policją) trafił do szpitala. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy mężczyźni działali sami. Motywem zbrodni był najprawdopodobniej islamski ekstremizm.

W ataku zginęli 8-letni chłopiec, 26-letnia Amerykanka oraz Chinka studiująca na Uniwersytecie Bostońskim (personaliów kobiety nie ujawniono, bowiem nie wyraziła na to zgody jej rodzina). Bomby, które wybuchły na mecie maratonu były domowej roboty. Wypełniono je gwoździami i metalowymi kulami. Pociski zostały skonstruowane tak, by zadać jak najwięcej poważnych ran.

Aktualizacja (21.04.2013, godz. 9:12)

Ze wstępnych ustaleń wynika, że bracia Carnajew działali sami. Starszy z nich, Tamerlan, od kilku lat był pod ścisłą kontrolą FBI. W roku 2011 rząd "obcego państwa" (najprawdopodobniej rząd Rosji) ostrzegł Amerykanów, że mężczyzna został wyznawcą radykalnego Islamu i że przygotowuje się do opuszczenia Stanów, by przyłączyć się do nieokreślonego, działającego w podziemiu ugrupowania. Tamerlana Carnajewa (jak i innych członków jego rodziny, między innymi matkę i ojca) przesłuchano, sprawdzono też bilingi z rozmów telefonicznych jakie przeprowadzał oraz z jakich witryn internetowych korzystał. Nie znaleziono nic, co mogłoby świadczyć o tym, że przynależy do jakiejkolwiek organizacji terrorystycznej lub że planuje zamach bombowy.

26-letni Tamerlan był studentem Bunker Hill Community College. Marzył o reprezentowaniu USA na Igrzyskach Olimpijskich w kick-boxingu. W Ameryce mieszkał od kilku dobrych lat, jednak jak wielokrotnie deklarował znajomym czy rodzinie, nie miał tu żadnego prawdziwego przyjaciela. Twierdził, że "nie rozumie Amerykanów". Był zagorzałym muzułmaninem. Z kolei młodszy o siedem lat Dżochar studiował medycynę. W 2011 roku otrzymał od miasta Cambridge stypendium w wysokości 2,5 tysięcy dolarów na dalszą edukację. Dodatkowo pracował jako ratownik w aquaparku na Uniwersytecie Harvarda.

Aktualizacja (28.04.2013, godz. 10:22)

Przebywający w szpitalu Dżochar Carnajew przyznał się do przeprowadzenia wraz z bratem, Tamerlanem, zamachu w Bostonie. Oświadczył, że to 26-letni Tamerlan był "pomysłodawcą" ataku. Dżocharowi postawiono już zarzut użycia broni masowego niszczenia. Grozi mu kara śmierci.

Co się okazało, matka braci Carnajew, Zubejdat, podobnie jak jej starszy syn, również została umieszczona na liście osób potencjalnie niebezpiecznych, podejrzanych o terroryzm. W 2011 roku Tamerlan w rozmowie telefonicznej z matką wspominał o dżihadzie, świętej wojnie, próbie szerzenia i umacniania Islamu, niekoniecznie w sposób pokojowy.

Zubejdat Carnajewa
Zubejdat Carnajewa

Rozmowa została zarejestrowana przez służby rosyjskie, które ponoć natychmiast powiadomiły o niej FBI. Jednakże według amerykańskich mediów Federalne Biuro Śledcze dowiedziało się o rozmowie dopiero kilka dni temu. Z tego właśnie powodu nie przyjrzało się bliżej rodzinie Carnajew.
Linia
« Powróć do newsów z kwietnia 2013...

Aktualizacje

Linia

18.04.2018:
• Aktywacja komentarzy
17.04.2018:
• Nowa ankieta
16.04.2018:
• Inne teksty: Chłopiec w kartonie (Boy in the Box)


Ankieta

Linia

Po które z wymienionych gatunków książek sięgasz najchętniej?

Literatura faktu, reportaż
Prawo
Autobiografie, biografie
Kryminał, sensacja, thriller
Fantastyka, horror
Wszystkie


Baza linków

Linia

Mordercy.jun.pl
Kryminalistyka.fr.pl
Zbrodnia.com
Detektywistyczny.net

Art148.pl

© 2006 - 2018 ART148.PL NETWORK. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
Statystyki serwisu